Projektowanie instalacji sanitarnych

Każdy budynek, który będzie służył do użytku własnego czy też publicznego powinien zostać najpierw zaprojektowany. Zarys pomieszczeń musi obejmować podstawowe potrzeby jakie ma spełniać. Nie tylko te widoczne jak np. łazienka, ale i te mniej rzucające się w oczy, jak instalacje sanitarne.

Jeśli decydujemy się na budowę budynku do użytku prywatnego czy też publicznego, np. zakładu pracy, to musimy pamiętać o wypełnianiu przez niego podstaw praktyczności i bezpieczeństwa. Jedną z takich konieczności są instalacje sanitarne. Są one układem wewnętrznych i zewnętrznych instalacji budowlanych, których zadaniem jest przeprowadzanie wody, powietrza i gazu. Ich właściwe zaprojektowanie i zainstalowanie to sprawne i bezkolizyjne korzystanie z takich pomieszczeń.

Rury te odprowadzają zarówno wodę ciepłą, zimną, zużytą (tzw. kanalizacje) czy służącą do ogrzewania (instalacje grzewcze). Mają one dość komplementarny system, ponieważ składają się z wielu elementów jak: pompy, kotły, wymienniki będące urządzeniami zasilania, wykorzystywania (baterie, grzejniki, przybory sanitarne) czy przewody. Takie instalacje i elementy, które się na nie składają muszą posiadać, określone w różnych dokumentach parametry rozmiarów i materiałów. Współcześnie stosuje się system metryczny – zbiorniki ciśnieniowe.

Najlepszą praktyką jest ukrywanie takich instalacji w bruzdach ściennych, a także we wnętrzu ściany. Wszystko będzie zależało od technologii budowy. W ciągu ostatnich lat ciekawą praktyką jest wpuszczanie przewodów w podłogę. Dzięki takiemu zaprojektowaniu rury  nie muszą biec prostopadle lub równolegle do ścian można je ułożyć w taki sposób, aby pokonywały jak najkrótszą drogę do poszczególnych zbiorników (wanna, umywalka, itp.). Bardzo ważne jest uwzględnienie tego w projekcie.

Takie zadanie najlepiej jest powierzać specjalistycznej firmie, można też uprzednio skonsultować się ze specjalistą, który doradzi właściwe rozwiązanie przebiegu takich instalacji (kotłownie parowe).

Dodaj komentarz